50. Kütüphane Haftamız'ı Kutladık

Bu yıl 50. düzenlenen Kütüphane Haftası, Sayın Valimiz Süleyman Tapsız'ın da katılımlarıyla Alaeddin Yavaşça Kültür Merkezinde yapılan açılış töreni ile başladı. Saygı duruşunun yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, İl Halk Kütüphanesi Müdürümüz Sayın Hüseyin Kara ve İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın Abdullah Aldemirin yaptığı açılış konuşmaları ardından ’Kütüphaneler ve Kitap’’ konulu slayt gösterimi yapıldı.


‘’Kütüphaneler ve Kitap’’ konulu slayt gösteriminin ardından Sayın Valimiz Süleyman Tapsız, ’’Bireylerin hayatına renk ve anlam kazandıran kitaplarla, kitapların korunduğu ve okuyucularının hizmetine sunulduğu kütüphanelerin, insan hayatındaki öneminin vurgulanması ve bireylere okuma alışkanlığının kazandırılması amacıyla kutlanan, “Kütüphaneler Haftası” nın 50.si, bu yıl ülkemiz genelinde olduğu gibi, İlimizde de düzenlenen, çeşitli etkinliklerle kutlandığını belirttiği konuşmasında;

’’EN İYİ DOST VE ARKADAŞ KİTAPLARDIR’’

‘’Tüm halkımızın bu anlamlı haftalarını içtenlikle kutluyor, hayatları boyunca, toplumda en iyi dost ve yardımcı olarak değerlendirilen kitaplardan uzak kalmamalarını temenni ediyorum. Kitap sevgisi, okuma aşkı bizler için büyük önem taşıyor. Gelecek kuşaklara bu sevgiyi anlatabilmek için bizlere de büyük görevler düşüyor. Özellikle çocuklarımızın her şeyden önce, kütüphanelerden bizi biz yapan değerleri öğrenmeleri gerçekten çok önemli. Eğitilmiş insan gücünün yetiştirildiği eğitim kurumlarında, en temel araç olarak kitapların olduğunu görürüz. O nedenle halkımız ve çocuklarımız için en güzel tutkunun okuma alışkanlığı, en iyi dost ve arkadaşın da kitapların olmasını istiyoruz.’’ dedi.

‘’SEÇME HÜRRİYETİMİZİN SINIRSIZ OLDUĞU TEK DÜNYA: KİTAPLAR DÜNYASI’’


Sayın Valimiz; ünlü şahsiyetlerin vecizelerine de yer verdiği konuşmasında, ‘’Çocuğunuza verebileceğiniz en iyi armağan iyi bir kitap iyi bir örnektir. Hepimizin hayatında başarısızlıklar var, önemli olan başarısızlığın devamında mücadele ruhuyla devam etmek. Ruskin: “Kendimize dost seçeceğiz. En iyilerini seçmek istiyoruz, ama nerede bulacağız o dostları? Kaç kişiyi tanıyoruz? Her istediğimizde tanışabilir miyiz? Bize her an kollarını açan bir dostlar topluluğundan habersiz yaşarız. İçlerinde hükümdarlar da vardır, devlet adamları da. Günlerce şikâyet etmeden iltifatlarımızı beklerler. Seçme hürriyetimizin sınırsız olduğu tek dünya: KİTAPLAR DÜNYASI’’ cümlelerini kullandı.

HENRY FORD “İNSAN ÖĞRENMEYİ BIRAKTIĞI GÜN YAŞLANIR”

Kitap fiyatlarındaki artış da okumanın teşvik edilmesi önünde ciddî engel olduğunu belirten Sayın Valimiz, evlerin başköşesini işgal eden televizyonların da okumayı olumsuz etkilediğini söyledi. ’’ Sadece başkalarını hayranlıkla izleyen bir toplum olmak yerine, yaratıcı insanlara sahip olmalıyız. Bunun temeli ise, eğitimdir, okumaktır. Bugün bu salonda, siz kitap sevdalılarıyla bir araya geldik. Kitap sevgisi, okuma aşkı bizler için büyük önem taşıyor. Gelecek kuşaklara bu sevgiyi anlatabilmek için hepimize büyük görevler düşüyor. Henry Ford “İnsan öğrenmeyi bıraktığı gün yaşlanır” diyor. Biz bu ülkede 18 yaşında yaşlanmaya başlıyoruz, 30’larda ölüyoruz, 70 yaşında gömülüyoruz.

‘’ÖĞRENMENİN EN OLAĞANÜSTÜ YOLU OKUMAKTIR’’


Okumaya başladığınız kitabı bitirinceye kadar devam edin. Kitap alanların % 90’ı gibi birkaç sayfa okuyup köşelerden birine savurmayın. Yüzlerce kitaptan birkaç sayfa okumaktansa, iyi bir kitaptan yüzlerce sayfa okumak daha değerlidir. Tarlanın yirmi yerini birer metre kazdığınızda hiçbir şey bulamazsınız, bir yerini yirmi metre kazdığınızda da suya ulaşırsınız. Öğrenmenin en olağanüstü yolu okumaktır ve okumadan çok büyük başarılar üreteceklerini sananlar, yalancık hayaller kuruyorlar.

‘’OKUMAK SUYUN BAŞI, KAYNAĞIDIR’’


Bilgi çağının kitapları sayesinde, bir ömrün tecrübesini bir gecede kazanabilme fırsatına sahibiz. Okumayan bir toplumun gelişemeyeceği, üretemeyeceği, sağlıklı düşünemeyeceği, bilgi toplumuna dönüşümünün mümkün olamayacağı çok açık ve nettir. Bazı anahtarlar vardır, bir odanın kapısını açar. Bazı anahtarlar da vardır ki, kırk odalı ve her odasında ayrı zenginlikler, güzellikler, ferahlıklar, devalar olan muhteşem bir sarayın kapısını. Okumak işte öyle bir anahtar. Yani okumak suyun başı, kaynağı. Önünü kestiğinizde her yer kurur, açtığınızda ise her taraf çiçeklenir, şenlenir. Önce okumayı sevdirme seferberliği başlatmak, okumayı toplumun ilgi odağı ve cazibe merkezi haline getirmek gerekiyor. Çocuklara ve gençlere okuma sevgi ve alışkanlığını kazandırmak, her anne-baba ve öğretmenin öncelikli görevi, toplumun her kesiminin hassasiyetle sahip çıkması gereken meselesidir. Çoğu insan, okuma yolculuğu için sadece bir ilk adıma, bir küçük kıvılcıma ihtiyaç duyar.’’ dedi.

‘’TÜRKİYE’DE KİTAP, İHTİYAÇLAR LİSTEMİZDE 122. SIRADA’’


Dünyada kitap okumayla ilgili istatistiki verilere de değinen Sayın Valimiz Süleyman Tapsız ,’’ Batı dünyasında kitap, insan ihtiyacının 18. sırasında yer alıyor. İnancının ilk emri 'oku' olan bir milletin ise yani Türkiye’de ise kitap, ihtiyaçlar listemizde 122. Sırada olduğunu söyleyerek,

Çok okuyan okuyucu: 1 yılda 21 ve daha fazla kitap okuyan kişi

Orta düzeyde okuyan okuyucu: 1 yılda 6-20 arası kitap okuyan kişi

Az okuyan okuyucu: 1 yılda 1-5 arası kitap okuyan kişi

Okuyucu olmayan: Hiç kitap okumayan kişi

İşte bu nedenle, İnsanların hayatına renk ve anlam kazandıran kitaplarla, kitapların korunduğu ve okuyucularının hizmetine sunulduğu kütüphaneler çok önemli. Geçmişe ve geleceğe açılan kapı olan kitaplarımızı daha çok okuyalım, kitaplarımızı başka insanlarla paylaşalım. Varsa, atıl durumda olan, kullanmadığımız kitaplarımızı, çok daha fazla insanın yararlanabileceği kütüphanelere bağışlayalım.

Tüm halkımızın, özellikle de öğrencilerimizin, hayatları boyunca, toplumda en iyi dost ve arkadaş olan kitaplardan uzak kalmamalarını temenni ediyorum. Sözlerime son verirken bütün çocuklarımıza kitaplarla kaynaşarak, sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat diliyorum.’’ İfadelerini kullandı.

Ayrıca, Çocuk Kütüphanesi ve İl Halk Kütüphanesinde 2013 yılında en çok kitap okuyan öğrencilere ödülleri verildi.Ödüllerin verilmesinin ardından Sayın Valimiz Süleyman Tapsız Kitap Sergisi’nin açılışını yaptı.Kütüphane Haftası kutlama programı çerçevesinde ‘’81 İlde Kitap Okuyoruz’’ Etkinliği ile Cumhuriyet Meydanında Sayın Valimiz’in da katılımıyla yarım saatlik kitap okuma gerçekleştirildi.

Resim Kaynağı: http://www.yakamozyakut.com/kitap/vali-tapsiz-ogrenmenin-en-olaganustu-yolu-okumaktir-h8484.html