Halk Kütüphanesi Tarihçe

 

Kütüphane, 1915 yılında kahvehane olarak yaptırılan ve  Cumhuriyetin ilanından sonrada  halkevi olarak da  hizmet veren  tescilli tarihi binada   1954 yılından hizmete başlamıştır.

O Yıllarda kendisi "Mimar'us Sultan"  lakabı  ile anılan Halepli Mimar Ahmet Usta ve kalfalarına 1925 -1927  yılları arasında, Merhum Neşet Topaloğlu tarafından yaptırılan, ( Binanın ağaç işleri kapı, pencere, panjur vb. Kilisli Marangoz Mehmet Usta  tarafından yapılmış,  mermer ve fayansları  ise İtalya'dan deniz yoluyla İskenderun üzerinden Kilis'e getirilmiştir.) Tarihi Neşet Efendi Konağı Bakanlığımız tarafından  kamulaştırarak restore edildikten sonra ,ihtiyaca cevap vermekte güçlük çeken  kütüphane ikiye ayrılarak,  İl Halk Kütüphanesi 29 Nisan 1986 günü yapılan bir törenle Neşet Efendi Konağına taşınmıştır.

Neşet Efendi Konağının Kilis Müzesi olarak projelendirilmesi nedeniyle, İlimiz Halk Kütüphanesi Şehir Merkezinin batısında, bazı kurumların hizmet verdiği,İl Özel  İdaresi hizmet binasının tek salonundan oluşan, yemekhane salonuna 1 Aralık 2008 tarihinde taşınmıştır.

İl Özel  İdaresi hizmet binasının tek salonundan oluşan,yemekhane salonunda hizmet veren  İl Halk Kütüphanesinin şehir merkezine uzak olması nedeniyle, 27.05.2009 tarihinde aşıt mahallesi  maarif  sokak  no:2 adresindeki   Öğretmen evinin eski yemekhane salonunda taşınmıştır.

Öğretmen evinin eski yemekhane salonunda  hizmet veren  İl Halk Kütüphanesi  Ekrem Çetin mahallesinde  yeni yapılan Alaeddin YAVAŞÇA Kültür Merkezinde tahsis edilen yere 27.12.2010 tarihinde  taşınmıştır.